as amasya, amasya üniversite, amasya hastanesi, haber amasya, amasya haber, amasya lisesi, amasya tur, amasya meb, amasya 3d fotoğraf, amasya hava

AMASYA BILGI & HABERLER..www.amasyabilgi.com
 

(g) Aydınca Barajı ve 9 Tesisin Temeli Atıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve beraberindekiler 13.09.2012 Perşembe günü Aydınca Barajı ve 9 tesisin temelini attı. Temel atma töreninde açılış konuşmasını DSİ. Genel Müdürü Akif Özkaldı yaptı. Özkaldı; “ Türkiye'nin en büyük ya..
14 Eylül 2012 / Cuma - 2 yıl önce
Aydınca Barajı ve 9 Tesisin Temeli Atıldı

Amasya’ya 9 proje ile bereket geliyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve beraberindekiler 13.09.2012 Perşembe günü Aydınca Barajı ve 9 tesisin temelini attı.

Temel atma töreninde açılış konuşmasını DSİ. Genel Müdürü Akif Özkaldı yaptı. Özkaldı; “ Türkiye'nin en büyük yatırımcı kuruluşu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü hizmet halkalarına yenilerini ekliyor.

36 214 318 TL'ye mal olacak tesislerle; 38 990 dekar arazi modern sulama sistemleriyle sulanacak, 5 köy ve 1 kasaba taşkından korunacaktır. Bu 9 adet tesis, 1-AYDINCA BARAJI ile 33 300 da alanın sulanması hedeflenmekte sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanması hedeflenmektedir.

2-TAŞOVA DESTEK GÖLETİ SULAMASI ile Destek Göleti ve Sulaması ile toplam

2 920 da tarım arazisine sulama suyu temini hedeflenmektedir.

3-MERKEZ DEĞİRMENDERE GÖLETİ SULAMASI ile Amasya-Merkez Değirmendere Göleti Sulaması işi kapsamında 3165,60 m Ana Boru Hattı; 4830,76 m Şebeke Borusu ve bunlara ait çeşitli sanat yapıları yapılacaktır. Projenin tamamlanması ile 2 770 da alana sulama suyu temin edilmesi hedeflenmektedir.

4- 6 Adet Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri

Merkez İbecik Köyünün Sel Deresi ve Taşkın ve Rusubat Zararlarından Korunması

Merkez Kaleköyü Karabiyalık Deresi Taşkın ve Rusubat Kontrolü Merkez Kızseki Köyü Divanlı Deresi Taşkın ve Rusubat Kontrolü

Merkez Sarılar (Yeniköy)Köyü ve Arazisinin Taşlığın Deresi Taşkın Koruma

Merkez Ziyaret Kasabası Saraycık Mahallesi ve Arazisinin Suludere Taşkın Ve Rusubat Zararlarından Korunması

Taşova Sepetli Köyünün Köy İçi ve Sel Dereleri Taşkın ve Rusubat Zararlarından Korunması

AYDINCA BARAJI HAYAL DEĞİL, GERÇEK OLDU

Milletvekili Dr. Avni Erdemir, “bölgede heyecan verici bir hizmetin temelini atıyoruz. Türkiye değişiyor, Amasya değişiyor. İlimizde Üniversite var, ilahiyat fakültesi kuruldu.

Aydınca barajı, Aydınca’nın 50 yıllık özlemiydi. Herkes söz vermişti, kimse yapamamış, Aydınca barajı hayal değil gerçek oldu. Sayın başbakanımıza, bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

DÖRTLÜ CEVHER BİRARAYA GELDİMİ HAYAT FIŞKIRIR

Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı konuşmasında; “su varsa, hayat vardır. Hava, su, toprak ve nihayet ateş bu dörtlü cevher biraraya geldimi hayat fışkırır. Eskiden insanlar şehirleri kurarken ırmak ve su kenarlarını ararlar ve oraya kurarlar. Su olmazsa bereket olmaz. Sayın R. Tayyip Erdoğan Türk milletinin çalışmasını halkla birleştirerek bugünkü Türkiyeyi cennete çevirmiştir. Su dev tesis hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

TARIMSAL ALANDA AMASYA SIÇRAMA YAPMAKTA

Vali A. Celil Öz, “bereketli topraklarına bereket katacak olan Aydınca barajı bölgeye canlılık getirecektir. Amasya artık tarımı yüksek olan ürünleri yetiştiriyor. Buna besicilikte eklersek, Amasya tarımsal olarak çok büyük sıçrama yapmaktadır.

Türkiye’nin kiraz üretiminin %8’ini Amasya karşılıyor. Artık şehirde ne varsa, köyde de var. Köylerimiz göç veren değil, göç alan oldu. Aydınca barajı 33300 dekar araziyi sulayacaktır. Aydınca barajı ile aydınca ovasında 3 belde (Aydınca, Ezinepazar ve Uygur) ile 13 köye (Avşar, Eski Kızılca, Halifeli, Karaali, Karsan, Kaleköy, Keşlik, K. Kızılca, Mahmatlar, Sarıyar, Tatar, Yolyanı ve Sarımeşe) ait 33300 dekar tarım alanı sulanacaktır. Aydınca Barajı ülkemize ve Amasyamıza hayırlı olsun” dedi.

HEYBEMİ DOLDURUP GELDİM

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Amasya’ya 152 milyon tl 20 tane müjde ile geldim. Heybemi doldurup geldim. Bugün Aydınca Barajı’nın aralarında bulunduğu 9 tesisin temelini atıyoruz. Her gelen sizlere söz verdi. Bugün bu sözü getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Amasya’da 14 adet gölet ve sulama projesi hazırlığını yapıyoruz. Amasya’da susuz arazi bırakmayacağız. Paradan altı sıfır attık. Büyümede dünya’da ikinciyiz. Bugün temelini atacağımız tesisler; Aydınca barajı, Taşova Destek göleti sulaması, Merkez Değirmendere göleti sulaması, 6 adet Müteferrik taşkın koruma tesisleri (Merkez İbecik Köyünün Sel Deresi ve Taşkın ve Rusubat Zararlarından Korunması, Merkez Kaleköyü Karabiyalık Deresi Taşkın ve Rusubat Kontrolü, Merkez Kızseki Köyü Divanlı Deresi Taşkın ve Rusubat Kontrolü, Merkez Sarılar (Yeniköy) Köyü ve Arazisinin Taşlığın Deresi Taşkın Koruma, Merkez Ziyaret Kasabası Saraycık Mahallesi ve Arazisinin Suludere Taşkın Ve Rusubat Zararlarından Korunması, Taşova Sepetli Köyünün Köy içi ve Sel Dereleri Taşkın ve Rusubat Zararlarından Korunması. 36 214 318 TL'ye mal olacak tesislerle; 38 990 dekar arazi modern sulama sistemleriyle sulanacak, 5 köy ve 1 kasaba taşkından korunacaktır.

Aydınca barajının ülkemize ve Amasya’ya hayırlı olmasını gönülden temenni ediyorum. Aydınca barajı 08.08.2015 tarihinde saat 07.59’da açılışı yapılacaktır” dedi.Anahtar Kelimeler: , aydinca, baraji, ve, 9, tesisin, temeli, atildi
Okunma: 1579
Yükleniyor...
dffsdf asdasd
 
 
   
 
Amasya Haberleri, Amasya Haber - Amasya Bilgi Sitesi

  Haberler İlçeler Politika Magazin Kelime Bilgilendirme  

 

amasya haberleri

amasyahaberleri

amasya haber

amasya bilgi

as amasya

asamasya

taşova haberleri

suluova haberleri

gümüşhacıköy

merzifon haberleri

hamamözü

göynücek

r. tayyip erdoğan

abdullah gül

ahmet davutoğlu

kemal kılıçdaroğlu

ahmet iyimaya

egemen bağış

hilal cebeci

ayşe özyılmazer

ajda pekkan

acun ılıcalı

ali şan

demet akalın

amasya hastanesi

amasya köyü

amasya lisesi

amasya tur

amasya gazete

amasya emlak

amasya valiliği

amasya belediyesi

amasya müzesi

amasya üniversite

amasya meb

amasya mem

 amasya haberleri | amasya bilgi | Yazar Girişi